Jak prawidłowo żywić BARFem?

Jeśli chcemy zmienić sposób żywienia z suchej karmy na Barf, zaczynamy od mielonych żołądków, wołowych lub baranich (dla alergików). Ten etap powinien trwać od 4 do 5 dni. Pozwoli to obniżyć pH żołądka, oraz wspomóc go w produkcji enzymów żołądkowych, tak aby żołądek był w stanie poradzić sobie z kośćmi i dużymi kawałkami mięsa. Po tym etapie, możemy rozpocząć normalne żywienie.

Ile razy karmić?

Pokarm spędza w żołądku do 24 godzin zanim zostanie strawiony. Potem wątroba powinna mieć czas się uaktywnić, pracuje intensywnie, ale krótko, spalając tłuszcz na energię. Przy częstym karmieniu, wątroba nie ma kiedy się „włączyć”. Naturalne więc dla psa jest jedzenie rzadziej, ale więcej.

  • Szczenięta do 6 miesiąca karmimy 2-3 razy dziennie.
  • Psy powyżej 6 miesiąca – 1 do 2 razy dziennie.
  • Psy dorosłe – raz dziennie ( za wyjątkiem ras z głęboką klatką piersiową oraz z innych wskazań zdrowotnych)

Można zastosować karmienie w odstępach 27-28 godzin (24 godziny na trawienie w żołądku i 4 godziny na pracę wątroby), czyli daje to 6 posiłków w ciągu 7 dni.

Co podajemy do jedzenia?

  • Wszystko to, co pies jadłby w naturze. Mięso, kości mięsne, tłuszcz, warzywa i owoce.
  • Najlepsze źródło białka to: łosoś, drób, baranina, wołowina oraz pozostałe rodzaje mięsa. W karmieniu wykluczamy mięso, kości i podroby wieprzowe.
  • Warzywa i owoce: najzdrowsze są liście szpinaku, natka pietruszki, marchew, burak, jabłko, owoce jagodowe, łagodna papryka. Nie wolno podawać cebuli oraz winogron. Oczywiście warzywa i owoce muszą być zmielone na papkę (sokowirówka), bo inaczej pies tego nie strawi. W naturze pozyskuje rośliny zjadając żołądek roślinożercy, więc są już nadtrawione.
  • Prawidłowo skomponowana dieta Barf nie wymaga dodatkowej suplementacji, o ile lekarz weterynarii nie zaleci inaczej, ze szczególnych wskazań zdrowotnych.
  • Polecane jest dodawanie do posiłków oleju – na przykład lnianego, konopnego lub z łososia (ten rodzaj jednakże nie jest wskazany do podawania ciągłego, a jedynie w okresach jesienno-zimowych).

Tagi:

Scroll to Top