Niedokrwistość

Niedokrwistość u psa

Swój cykl publikacji postanowiłam rozpocząć od przybliżenia Państwu jednej z chorób układu czerwonokrwinkowego jaką jest niedokrwistość. Długo zastanawiałam się czy to dobry wybór na sam początek, temat nie jest łatwy, natomiast nie można zaprzeczyć jakoby nie był powszechny wśród pacjentów lecznic weterynaryjnych.

Kilka słów o zespole objawów chorobowych zwanym anemią.

Niedokrwistość jest stanem, w którym dochodzi do obniżenia liczby krwinek czerwonych, hematokrytu a także stężenia hemoglobiny poniżej wartości referencyjnych dla danego gatunku, wieku i płci. To oczywiście definicja, którą możemy bezpośrednio odnieść do wyników badań laboratoryjnych krwi. Stan ten natomiast może być wynikiem pierwotnej choroby szpiku kostnego, podawanych leków, zatruciem związkami chemicznymi o silnych właściwościach utleniających, następstwem utraty krwi bądź też towarzyszyć chorobom przewlekłym takim jak niewydolność nerek, wątroby, niedoczynność tarczycy i kory nadnerczy, a także infekcjom.

Diagnozę zawsze stawia Lekarz, a to z którym dokładnie typem niedokrwistości mamy do czynienia będzie warunkowało odpowiedni dobór postępowania leczniczego i dietetycznego. Ponieważ moim zadaniem jest połączenie tych dwóch wątków, dzisiaj skupię się na niedokrwistościach niedoborowych wynikających z niedoboru żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12 czy miedzi, które zwykle wynikają u psów z zaburzeń wchłaniania występujących wtórnie do schorzeń przewodu pokarmowego bądź utraty krwi.

W przypadku witaminy B12 genetycznie uwarunkowane zaburzenia wchłaniania kobalaminy opisywano u sznaucerów olbrzymich, owczarków australijskich oraz border collie.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza często występuje u szczeniąt karmionych wyłącznie mlekiem matki, czyli może być wynikiem niedostatecznej ilości żelaza w diecie.

Cóż wobec tego możemy zmienić w diecie po ustaleniu konkretnej przyczyny powodującej niedokrwistość u naszego Pupila?

W przypadku niedoboru tej witaminy w organizmie należy zawsze wykluczyć przerost nieprawidłowej flory bakteryjnej jelit, która będzie zaburzała jej przyswajanie.

Suplementować można ją także w wielu dostępnych gotowych preparatach dostępnych na naszym rynku.

Oczywiście w szeregu schorzeń przewodu pokarmowego w tym głównie jelit wskazane będzie podawanie witaminy B12 w formie pozajelitowej.

Nie opisuję dzisiaj konkretnej historii jednego z Pacjentów ponieważ podobnych wyników morfologicznych krwi jest wiele w mojej praktyce. W większości przypadków gdy mam do czynienia z anemią regeneratywną zmiana diety na BARF, wybór czerwonych mięs, ryb, oleju z kelpa, a także metod opisanych powyżej pomagała w szybszym uregulowaniu parametrów.

Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest w pierwszej kolejności postawienie prawidłowej diagnozy, dieta w tym zespole objawów jest narzędziem bardzo pomocnym, ja osobiście traktuję ją zawsze jako jedną z addycyjnych metod leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

lek.wet.Magdalena Czechowska
www.qveta.pl

Tagi:

Scroll to Top